+90 505 669 06 23 info@docdrmahirkirnap.com
Fıtık Cerrahisi

Laparoskopik/Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık fıtığı, iç organların bulundukları normal yerden çıkarak kasık bölgesinde bir boşluğa veya farklı bir bölgeye doğru itilmesi durumudur. Bu durum, kasık bölgesinde bir yumru veya şişkinlik oluşturabilir. Kasık fıtığı genellikle karın içindeki organların, genellikle bağırsakların, kasık bölgesindeki kaslar ve dokular arasındaki zayıf bir noktadan dışarı çıkması sonucu oluşur.

 

Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatı

 

Bu yöntemde, küçük delikler açılarak karın içine ince bir kamera ve cerrahi aletler yerleştirilir. Cerrahi aletler bu delikler aracılığıyla yönlendirilir ve fıtık onarılır. Laparoskopik ameliyatlar genellikle daha az ağrılıdır, daha küçük izlere neden olur ve iyileşme süreci daha hızlıdır.

 

Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatının Avantajları

 

Daha küçük kesilerle yapılması nedeniyle daha az iz bırakma eğilimindedir. Genellikle daha hızlı iyileşme süreleri sunar. Daha az ağrı ve rahatsızlık hissiyle ilişkilendirilir.

 

Hangi Durumlarda Hangi Ameliyat Yöntemi Seçilir?

 

Fıtığın türü ve karmaşıklığına bağlı olarak cerrah tercihini belirleyebilir. Laparoskopik yöntem, genellikle daha küçük ve basit fıtıklar için uygundur. Açık ameliyatlar, daha büyük veya karmaşık fıtıkları düzeltmek için tercih edilebilir.

  • Çift taraflı kasık fıtığı olan hastalar
  • Karşı kasıkta fıtık şüphesi olan hastalar
  • Sürekli spor yapanlar ya da işi fiziki güç isteyen hastalar
  • Tekrarlayan kasık fıtıklarında Laparoskopik Trans Abdominal Pre-Peritoneal (TAPP) kasık fıtığı ameliyatı uygundur.

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

 

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı tek taraflı olduğu durumlarda 30-45 dakika arasında sürmektedir. Ancak kasık fıtığının çift taraflı olduğu durumlarda süre uzayabilmektedir.