+90 505 669 06 23 info@docdrmahirkirnap.com
Safra Kesesi ve Safra Yolu

Laparoskopik Kolesistektomi

Laparoskopik kolesistektomi, safra kesesinin minimal invaziv bir cerrahi yöntemle çıkarılması işlemidir. Bu yöntem, genellikle safra kesesindeki taşlar, iltihap, polipler veya diğer sorunlar nedeniyle gerçekleştirilir. Laparoskopik kolesistektomi, klasik açık cerrahiye göre daha az invaziv olduğu için daha hızlı iyileşme süreleri ve daha az ağrı ile ilişkilendirilir. Karın kasları kesilmediğinden, hasta için ağrısız, hastane de yatma süresini kısaltan, kötü estetik iz bırakmayan ve hastanın en kısa sürede işine dönmesini sağlayan çok başarılı uygulanması kolay bir yöntemdir.

 

Laparoskopik ve açık cerrahi arasındaki farklar nelerdir?

 

Laparoskopik cerrahi, küçük kesilerle yapılan minimal invaziv bir işlemdir, açık cerrahi ise geniş bir kesinin kullanıldığı geleneksel bir cerrahi yöntemdir. Laparoskopik cerrahi daha az ağrı ve daha hızlı iyileşme ile ilişkilendirilir.

 

Safra Kesesi Ameliyatı Tehlikeli Mi?

 

Safra kesesi ameliyatı tehlikeli değildir, safra kesesi alınması gerekirken alınmadığı durumlarda sağlığı tehdit edebilir.

 

Ameliyat sonrası iz kalır mı?

 

Laparoskopik kolesistektomi sırasında kullanılan küçük kesiler nedeniyle genellikle daha az belirgin izler kalır. Ancak, iz oluşumu bireyin cilt yapısına bağlı olarak değişebilir.

 

Safra Kesesi Çıkartılan Hastaların Beslenmesi Farklı Mı Olur?

 

Ameliyattan sonra yaklaşık 1 hafta süreyle aşırı yağlı yemekler, kızartmalar ve yumurtalı besinlerden uzak durulması önerilir. Hastalar birinci haftadan sonra herhangi bir kısıtlama ya da özel bir diyet gereksinimi olmaksızın her türlü gıdayla beslenmelerine devam edebilirler.

 

Safra Kesesinin Çıkartılması Vücutta Eksikliğe Neden Olur Mu?

 

Vücutta hiçbir organ ya da doku gereksiz değildir. Ancak, bazı durumlarda hastalanan ve görevini tam ya da kısmen yerine getiremeyen organların, kişinin sağlığını ve yaşamını tehdit etmemesi için vücuttan çıkartılması gerekir. Safra kesesi taşlarında safra kesesinin çıkartılmasının gerekçesi de budur. Safra kesesinde taş gelişimi, genel bir ifadeyle görevini (karaciğer tarafından üretilen safrayı depolamak, suyunu emerek konsantre hale getirmek) tam olarak yapamayan hasta bir safra kesesinin varlığına işaret eder. Özellikle ağrı ataklarıyla (biliyer kolik) belirti veren durumlarda, zaten görevini tam olarak yapamayan ancak, diğer taraftan infeksiyon, tıkanma sarılığı, pankreatit, hatta bazı durumlarda uzun vadede tümör gelişimi, vb gibi riskleri beraberinde getiren safra kesesi vücuttan çıkartılır. Ameliyattan sonrası safra kesesinin görevleri kısmen genişleyen ana safra yolu tarafından üzerine alınır. Safra kesesi poliplerinde ise, ameliyat hem patolojik tanı konulmasını, böylece polip-kanser ayrımının net ve kesin olarak yapılmasını sağlar; hem de bir ya da birden çok sayıda polip üreten safra kesesi vücuttan çıkartıldığı için hastalığın tekrarlamasını önler.